Tijdschrift voor Seksuologie


1992, Jaargang 16, Nummer 4


Inhoudsopgave


Home
<- Vorige Archief Volgende ->









Abstracts

Ontwikkelingen in de diagnostiek van erectiele dysfuncties
E.J.H. Meuleman

De ontwikkeling van nieuwe diagnostische technieken heeft onze inzichten in de oorzaken van erectiele dysfunctie (ED) veranderd. Als gevolg daarvan zijn er de laatste tijd verschillende schema's van handelen bij mannen die hulp zoeken met ED ontwikkeld. In het kader van een promotie-onderzoek werd een literatuurstudie verricht en zijn enkele in de urologische praktijk gangbare diagnostische technieken op hun waarde getoetst. De technieken die onderzocht werden zijn:pharmacoduplexscanning, de pharmacotest, cavernosometrie, neuro-urofysiologisch onderzoek (NUFO) en histologisch onderzoek van het penisbiopt. Op basis van de bevindingen wordt een diagnostische beslisboom voorgesteld.

Determinanten van anticonceptiegebruik door tieners
J. Rademakers

Nederland heeft het laagste aantal tienerzwangerschappen en -abortus in de Westerse wereld. Toch raken ook in ons land jaarlijks nog ca. 5.500 tienermeisjes zwanger. De helft tot drie-kwart van deze zwangerschappen zijn ongewenst. In dit artikel wordt ingegaan op de resultaten van een onderzoek naar de determinanten van (falend) anticonceptiegebruik bij Nederlandse tieners. Met name de betekenisgeving aan seksualiteit en anticonceptie, de aard en het contact met de partner, en de mate waarin men greep heeft op het verloop van het seksuele contact (de 'interactiecompetentie') blijken een verklaring te bieden voor het al dan niet effectief gebruiken van anticonceptie.

Cognitieve factoren bij de behandeling van seksuele dysfuncties
J. NorreW. Vandereycken

In tegenstelling tot bijvoorbeeld depressie en angststoornissen, is er opvallend weinig gepubliceerd over specifieke cognitieve therapie voor seksuele problemen. Nochthans toont onderzoek het belang aan van cognities bij seksuele dysfuncties. Bovendien blijkt dat de behandeling van seksuele dysfuncties geblokkeerd kan worden door specifieke cognities. Verschillende cognitieve problemen, die bij de behandeling van seksuele dysfuncties aan de orde kunnen komen, worden toegelicht aan de hand van voorbeelden uit de prakitjk. De auteurs zijn voorstander van een integratieve aanpak, waarbij interventies op cognitief niveau deel uitmaken van een degelijk gestructureerd behandelingsplan.

Forum: Adat en AIDS
J. van de Poll

Bespreking van het door de adat voorgeschreven gedrag van mannen bij sommige stammen in Nieuw Guinea waarbij het bij herhaling praktiseren van de bijslaap wordt voorgeschreven vanwege de noodzakelijkheid de groeiende foetus te "voeden" door een geregelde aanvoer van sperma. Ook in Afrika, bij de Ekonda (Zaire) kan een soortgelijk voorschrift worden aangetroffen. Van de Poll gaat in op de implicaties voor de AIDS-preventie en de condoompromotie.

Nederlandse vereniging voor impotentie onderzoek; Jaarvergadering 11-12-1992

Papaverine bij erectiele dysfunctie: de geschiedenis/K.P. Wolffenbuttel; Impotentie en verlaagd testosteron. Diagnose?/H. Asscheman; Hoe zinvol is het routinematig screenen op endocriene afwijkingen bij erectiele dysfuncties? Een kosten-baten-analyse/R.M. Verdijk; Intra caverneuze injecties met 4,5 mg papaverine, 0,2 mg fentolamine en 1,5 mcg prostagladine E1/W. Meinhardt; In hoeverre kunnen cavernosometrie en nocturne erectiemetingen de resultaten van 'veneuze lek' operaties voorspellen?/H. Claes; Peniele electromyografie in de diagnostiek van impotentie/L. Merckx; De waarde van color doppler onderzoek bij vermeende veneuze lekkage van de penis/R.F. Kropman; Duplex scanning van de penis: altijd de moeite waard?/K.P. Wolffenbuttel; De hydraulische erectieprothese: de Nijmeegse resultaten/J.J.M.C.H. de la Rosette; Arterialisatie van de vena dorsalis penis profunda volgens Furlow-Fischer, eerste resultaten/R. Beekman; Vacuumpomp-therapie bij erectiele dysfunctie/H.J.E.J. Vrijhof; Erectiele dysfunctie bij mannen van 70 jaar en ouder/J. Wind; Behandeling van impotentie met acupunctuur point-injection/B.S. Tjandra; Verschillen tussen partners van mannen met niet-organische en partners van mannen met organische erecie-stoornissen/A.E.M. Speckens; Psychofysiologisch onderzoek, en dan...?/P.A. Vruggink.

Forum: Seksueel hulpmiddel voor gehandicapten: Het ontwerpen van een masturbatie hulpmiddel voor handgehandicapten
J.G. Steenkamer jr.

In het kader van een afstudeerproject van de studie Industrieel Ontwerpen aan de Technische Universiteit Delft, werd een produktontwikkelingsopdracht uitgevoerd. In dit project werd in 10 maanden tijd een op water aangedreven stimulator ontworpen, welke in staat bleek een orgasme bij mannen en vrouwen te veroorzaken. De effectiviteit van de stimulator bij handgehandicapten dient nog onderzocht te worden.

Forum: Op de man af. Psycho-analytische ideeën over mannelijke seksualiteit
J.J. Drenth

Verslag van een symposium van het Psycho-analytisch Instituut te Utrecht i.s.m. het Psycho-analytisch Genootschap, 16 mei 1992 te Bunnik.

Literatuurbulletin Relaties en Seksualiteit, 1992, nr.4

Inhoud: Recensies.